Skuteczna strategia marketingowa wcale nie musi się opierać wyłącznie na wysokobudżetowych działaniach, aby przyniosła oczekiwane rezultaty. Czasami proste rozwiązania mogą być równie efektywne, co kampanie reklamowe realizowane na szeroką skalę i wymagające sporych nakładów finansowych. Zobacz, jak zarządzać blogiem firmowym, aby pozyskać nowych klientów oraz zwiększyć zyski ze sprzedaży usług i produktów!

Gdzie założyć bloga firmowego?

Zanim zaczniesz publikować wpisy, na początku musisz przygotować na nie odpowiednie miejsce. Istnieją trzy rozwiązania, a każde z nich niesie za sobą pewne korzyści i ograniczenia, dlatego wybór konkretnej metody powinien być dobrze przemyślany. Gdzie założyć bloga firmowego i jakie to będzie miało znaczenie dla Twojej działalności?

 • Blog firmowy w katalogu – jest prowadzony na podstronie należącej do głównej witryny. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem pozycjonowania, jak i kwestii wizerunkowych. Oznacza to, że regularnie publikując wpisy, pozycjonujesz jednocześnie bloga i stronę firmową.
 • Blog firmowy w subdomenie – należy do tej samej domeny, jednak przez Google jest traktowany jako osobna strona niezwiązana z główną witryną. Daje to szanse na pozyskanie wartościowych linków i nie powoduje ryzyka wystąpienia kanibalizacji fraz kluczowych. Blog firmowy w subdomenie nie będzie miał jednak większego wpływu na pozycjonowanie głównego serwisu.
 • Blog firmowy na osobnej domenie – takie rozwiązanie wymaga sporego zaangażowania i dysponowania większym budżetem. Prowadzenie bloga na odrębnej stronie pomoże Ci w realizacji strategii linkbuildigu i sprawdzi się, jeśli chcesz publikować treści niekoniecznie związane z Twoją działalnością. Utrudniasz jednak klientom przejście ścieżki zakupowej, ale za to zyskujesz dodatkowe miejsce na promocję produktów i usług.

Najrozsądniejszą opcją jest blog wbudowany w główną stronę i takie rozwiązanie cieszy się największą popularnością. W poprzednim wpisie wyjaśnialiśmy, dlaczego warto prowadzić firmowego bloga i jakie możesz dzięki temu osiągnąć korzyści. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie praktycznych wskazówek, które pomogą Ci skutecznie zarządzać publikowanymi treściami!

Jak dobrze prowadzić firmowego bloga?

Blog firmowy to nie tylko sposób na promocję swojej marki, ale i budowanie relacji z odbiorcami, pokazywanie swojej wiedzy i kompetencji oraz zwiększanie widoczności w wyszukiwarce. Aby przynosił oczekiwane korzyści, trzeba go jednak prowadzić zgodnie z pewnymi zasadami. Oto pięć kluczowych kroków, które pomogą Ci stworzyć skuteczny blog firmowy.

1.     Zaplanuj strategię publikacji

Zanim zaczniesz dodawać pierwsze wpisy na blogu, musisz określić cel, jaki zamierzasz osiągnąć. Czy chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie? Budować wizerunek eksperta w swojej branży? A może zależy Ci na pozyskiwaniu nowych klientów lub utrzymaniu relacji z obecnymi? W zależności od tego, jaki cel sobie wyznaczysz, będziesz musiał dostosować treści, ton i styl komunikacji oraz kanały dystrybucji.

Musisz również zdefiniować swoją grupę docelową, czyli osoby, do których kierujesz treści. Poznać ich potrzeby, problemy, preferencje i oczekiwania. Im lepiej zrozumiesz swoich odbiorców, tym łatwiej będzie Ci tworzyć wartościowe i angażujące treści.

2.     Zadbaj o wartościowy content

Nie wystarczy pisać dużo i często. Trzeba pisać dobrze i trafnie. Dobry content to taki, który jest użyteczny, interesujący i wiarygodny dla Twoich odbiorców. Taki, który rozwiązuje ich problemy, odpowiada na pytania lub inspiruje do działania. Powinien pokazywać też Twoją wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie oraz budować zaufanie do Twojej marki.

Aby tworzyć wartościowy content, musisz:

 • Zrobić research – sprawdzić, czego inni szukają w Twojej branży, jakie są trendy i aktualności, co piszą konkurenci i eksperci.
 • Zaplanować tematy – wybrać takie tematy, które są istotne dla Twojej grupy docelowej i pasują do Twojego celu komunikacyjnego.
 • Zastosować zasady SEO – zoptymalizować treści pod kątem wyszukiwarki, używając odpowiednich słów kluczowych i nagłówków.
 • Pamiętać o webwritingu – dostosować treści do specyfiki środowiska internetowego, używając prostego języka, krótkich akapitów i podpunktów oraz wyróżniając najważniejsze informacje.

Ważne jest także, aby publikowane treści były wartościowe dla odbiorców i przekazywały im konkretną wiedzę. Powinny być więc merytoryczne, ciekawe i napisane bez zbędnego lania wody.

3.     Dostosuj treści do grupy docelowej

Prowadząc bloga firmowego, musisz pamiętać o tym, że piszesz nie dla siebie, ale dla swoich odbiorców. Treści powinny być dostoswane do poziomu wiedzy i zainteresowania danym tematem. Nie możesz bowiem zakładać, że wszyscy znają podstawy Twojej branży lub że wszyscy są na takim samym etapie ścieżki zakupowej.

Aby dostosować treści do grupy docelowej, musisz:

 • Opracować persony – stworzyć profile typowych przedstawicieli Twojej grupy docelowej, uwzględniając ich cechy demograficzne, psychograficzne i behawioralne.
 • Ustalić buyer’s journey – określić etapy procesu zakupowego Twoich potencjalnych klientów oraz ich potrzeby informacyjne na każdym z nich.
 • Dopasować treści do person i etapów – tworzyć treści odpowiadające na potrzeby i pytania Twoich person na poszczególnych etapach buyer’s journey.

Żeby tworzyć angażujące teksty dostosowane do grupy docelowej, postaw się w roli eksperta, który prostym językiem wyjaśnia branżowe zagadnienia. Dzięki temu masz szans zbudować społeczność osób, interesujących się danym tematem. Pamiętaj, że każda z nich to Twój potencjalny klient, a zdobywanie zaufania to klucz do stworzenia trwałych relacji w biznesie.

4.     Pamiętaj o zasadach SEO i webwritingu

Prowadząc bloga firmowego, chcesz być widoczny w wyszukiwarce i przyciągać ruch organiczny na swoją stronę. Dlatego musisz zadbać o to, aby Twoje treści były zoptymalizowane pod kątem SEO. Jest  to zbiór działań mających na celu poprawienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie liczby wejść organicznych.

Aby zoptymalizować treści pod kątem SEO, musisz:

 • Zrobić analizę słów kluczowych – sprawdzić, jakie frazy wpisują użytkownicy wyszukiwarki w związku z Twoją branżą lub tematem.
 • Wybrać słowa kluczowe – wybrać takie słowa kluczowe (główne i poboczne), które są istotne dla Twojego tematu i mają duży potencjał ruchu.
 • Rozplanować frazy kluczowe w treści – umieścić słowa kluczowe w strategicznych miejscach tekstu (tytułach, nagłówkach, akapitach), meta tagach oraz w atrybutach obrazów.
 • Zadbać o strukturę treści – podzielić tekst na logiczne części, używając nagłówków i podpunktów, które ułatwiają czytanie i nawigację.
 • Zastosować linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – umieść w tekście linki do innych podstron na Twojej witrynie lub do innych źródeł informacji, które są związane z tematem i przydatne dla czytelnika.

Google promuje treści, które są wartościowe i popularne wśród użytkowników. Wpisy na bloga muszą być więc jak najwyższej jakości, bo bez tego nie mają szans wbić się na wysoką pozycję w wyszukiwarce.

5.     Promuj bloga i analizuj wyniki

Prowadzenie bloga firmowego to nie tylko pisanie treści, ale także ich promocja i analiza. Nie wystarczy regularnie publikować wpisy i czekać na wygenerowanie ruchu. Musisz także zadbać o to, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych odbiorców i zachęcić ich do odwiedzenia Twojej strony. Możesz do tego wykorzystać:

 • Media społecznościowe – udostępniaj swoje wpisy na Facebooku, Instagramie, LinkedInie lub innych kanałach społecznościowych, na których jest Twoja grupa docelowa. Zachęcaj do komentowania i udostępniania treści przez innych użytkowników.
 • Newsletter – wysyłaj regularnie wiadomości e-mail do swojej bazy subskrybentów, informując o nowych wpisach na blogu lub podsumowując najciekawsze treści z danego okresu. Zachęcaj do klikania w linki i odwiedzania Twojej strony.
 • Działania promocyjne – jeśli masz budżet na to, możesz zainwestować w płatną reklamę płatną w wyszukiwarce lub w mediach społecznościowych. Ustal cel reklamy, wybierz grupę docelową i słowa kluczowe oraz monitoruj efektywność kampanii.

Do analizy wyników pomocny będzie np. Google Analytics. Narzędzie dostarczy Ci informacji na temat ruchu i aktywności użytkowników, odwiedzających Twojego bloga. Dzięki niemu sprawdzisz też, jakie treści cieszą się największym zainteresowaniem i jakie kanały dystrybucji są najskuteczniejsze.

Jak prowadzić firmowego bloga?

Jak prowadzić bloga? Zdaj się na specjalistów!

Blog to świetne narzędzie do promowania swojej firmy i pozyskiwania nowych klientów. Regularnie aktualizowany o wartościowe wpisy pomoże Ci trafić do szerszego grona odbiorców i wyróżnić się na tle konkurencji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat prowadzenia bloga firmowego lub potrzebujesz pomocy w tworzeniu treści – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.